Знос – це природний процес, що прямо залежить від кількості мото годин, які пропрацював насос і механічне ущільнення відповідно. Але на інтенсивність зносу впливають ще кілька факторів, наприклад: високі температури або абразивні включення, теж зменшують термін служби механічного ущільнення. Для збільшення терміну служби необхідно підбирати механічні ущільнення з матеріалів, які підібрані під конкретні умови експлуатації. Факторів, що впливають на термін використання механічного ущільнення дуже багато і по кожному конкретному випадку рекомендується звертатися до фахівців.
Неправильне застосування – це випадок, коли неправильний підбір механічного ущільнення призводить до гіперінтенсивного зношування, або втрати своїх властивостей парами тертя або вторинними ущільненнями. Так, наприклад, для масел та емульсій необхідно використовувати Вітон (FPM, FKM) як матеріал вторинного ущільнення, гума EPDM не має хімічної стійкості до олій, горючих та нафтопродуктів.
Сухий хід – рідина, що перекачується або бар’єрна рідина виконує функцію охолодження і частково змащування пар тертя, і коли відбувається заповітрювання, або насос взагалі включили, не подавши робочу або бар’єрну рідину, відбувається перегрівання механічного ущільнення, що може вивести з ладу, як пари тертя, так і вторинні ущільнення.
Профілактикою таких несправностей є систематичний спуск повітря з насосної частини через спеціально передбачені отвори спуску і правильно, професійно налаштована автоматика. Як показує практика, більшість випадків поломок через сухий хід пов’язані з недбалістю або непрофесіоналізмом наладчиків або обслуговуючого персоналу.
Залипання ущільнення – сюди відносяться як прилипання вторинних ущільнень до валу, так і злипання між собою шліфованих поверхонь тертя після тривалого простою, що призводить до утворення шорсткості та сколів у момент зриву валу з мертвої точки. Для запобігання залипанню при тривалому простої або складському зберіганні необхідно періодично прокручувати вал (для складського зберігання вручну, якщо змонтовані насоси – можна короткочасно включити).
У сучасних системах управління передбачено короткочасне включення насосів при тривалому простої – захист від залипання.
Також засобом, що запобігає залипанню механічного ущільнення, є якісне і регулярне промивання насоса спеціальними миючими розчинами, після перекачування основного середовища, що перекачується, схильного до залипання або загусання.
Монтаж – некваліфікований монтаж механічного ущільнення, погане балансування робочого колеса, порушення монтажу або несвоєчасна заміна підшипників, відсутність підведення системи подачі бар’єрної рідини до механічного ущільнення, всі вищезазначені причини можуть негативно, іноді катастрофічно негативно вплинути на термін експлуатації механічного ущільнення.